17 sierpnia 2020

Najdroższa kawa na świecie

By Olga

Wśród wielu ludzi często panuje jeszcze przekonanie, że najdroższa kawa czarna na świecie Kopi Luwak. Jak się jednak okazuje, została już jakiś czas temu zdetronizowana. Co prawda dalej ma zaszczytne drugie miejsce, jednak różnica w cenie za kilogram wynosi ponad tysiąc złoty. Jaka jest najcenniejsza kawa czarna na świecie i co ją wyróżnia?

Niezwykły proces wydobywania ziarenek kawy

Kopi Luwak słynie jako „ta kawa z kupy zwierząt”. Niektórym ta metoda jej pozyskiwania może wydawać się nieco drastyczna, jednak zatwardziali kawosze niezwykle cenią sobie smak, który zdobywa dzięki procesowi trawienia luwaków. Jak zauważono, ssaki te zwracają uwagę tylko na najdorodniejsze ziarna. Po zjedzeniu nie ulegają trawieniu, za to kawa czarna uzyskana w ten sposób zmienia swój aromat i smak. Jednak to nie jedyna rzecz, która wpływa na jej cenę – dzięki temu procesowi „produkcji” rocznie na kawowym rynku pojawia jedynie ok. 400 kg owej kawy. Skoro Kopi Luwak nie jest już najdroższym czarnym trunkiem na świecie, to co nam daje ta informacja?

Wielka inspiracja – kawa czarna z odchodów słonia

Skoro proces trawienia luwaków tak wpływa na walory kawy czarnej, to co będzie po jej przetrawieniu przez inne zwierzęta? Tak pomyślał Tajlandzki biznesmen – i trafił w dziesiątkę. Owa kawa czarna – Black Ivory Coffee – jest zjadana przez tajlandzkie słonie. Po wydaleniu ziaren i ich wyczyszczeniu otrzymujemy produkt ekskluzywny i nie taki tani – cena za kilogram to ok. ponad 4000 zł. Jednak w tej cenie otrzymujemy napój o niezwykłym smaku, ale także pomagamy tym wielkim ssakom.